Pozn.: Pôvodný dokument je novší ako tento preklad.
Debian medzinárodne
V internetovej komunite slobodného softvéru väčšinou komunikujeme v anglickom jazyku. Väčšina našej práce je robená v angličtine, ale dúfame, že celá dokumentácia Debianu, softvér a inštalácia raz bude dostupná v každom jazyku. Neustále na tomto cieli pracujeme, pred nami je však ešte mnoho prekážok.
Webová stránka a dohodnutie obsahu stránky
Webová stránka Debianu používa na automatické dodanie webových stránok vo vašom predvolenom jazyku dohodnutie obsahu stránky – ak máte správne nastavený svoj prehliadač a stránka existuje aj vo vašom jazyku. Vytvorili sme stránku, ktorá popisuje ako vo svojom prehliadači nastavíte predvolený jazyk.
Jazykové stránky Debianu
Tieto stránky obsahujú informácie o použití Debianu v neanglických jazykoch. Každá stránka jazyka obsahuje informácie o zdrojoch Debianu, dostupných v danom jazyku, vrátane emailových konferencií.
- čínština
- arabčina
- bulharčina
- dánčina
- fínčina
- francúzština
- gréčtina
- holandčina
- chorvátčina
- japončina
- kórejčina
- katalánčina
- španielčina
- švédčina
- maďarčina
- nórčina
- nemčina
- poľština
- portugalčina
- ruština
- rumunčina
- slovenčina
- taliančina
- turečtina
- ukrajinčina
- vietnamčina
Pridanie podpory pre nový jazyk
Celý Debian funguje vďaka dobrovoľníkom. Ak momentálne nepodporujeme váš jazyk, mali by ste zvážiť zorganizovanie snahy o jeho pridanie. Aby bol jazyk plne podporovaný, je treba pracovať na týchto oblastiach Debianu:
- Inštalačný systém
- Prosím, pozrite si informácie pre prekladateľov v strome Subversion debian-installer . Práca súvisiaca s inštaláciou Debianu je rozoberaná v emailovej konferencii debian-boot.
- Dokumentácia Debianu
- Prosím, pozrite si webové stránky dokumentačného projektu. Táto oblasť je rozoberaná v emailovej konferencii debian-doc.
- Webové stránky Debianu
- Prosím, pozrite si stránky pre prekladateľov webovej stránky Debianu. Táto oblasť je rozoberaná v emailovej konferencii debian-www.
- Wiki stránky Debianu
- Prosím, pozrite si časť prekaldanie príručky Editora wiki Debianu. Táto oblasť je rozoberaná v emailovej konferencii debian-www.
- Špeciálne jazyky
- Niektoré jazyky vyžadujú aby mal softvér špeciálne vlastnosti v rôznych aspektoch ako zobrazovanie, vstup, tlačenie, obsluha reťazcov, spracovanie textu a podobne. Východoázijské jazyky (čínština, japončina a kórejčina) vyžadujú podporu viacbajtových znakov a špeciálne vstupné metódy. Thajčina, indické jazyky a podobne, vyžadujú kombinovanú znakovú podporu. Jazyky, ktoré za zapisujú sprava do ľava (RTL – Right To Left) ako arabčina a hebrejčina vyžadujú podporu obojsmerného spracovania (bidi – bi-direction). Pamätajte, že tieto požiadavky sú nevyhnutnými podmienkami všetkých ostatných častí i18n a l10n týchto jazykov, aj preto je to veľmi náročná časť i18n. Táto oblasť je rozoberaná v emailovej konferencii debian-i18n.
Podpora jazyka je nekončiace úsilie. Nestačí jednoducho preložiť niektoré dokumenty. Všetko sa časom mení a celá dokumentácia musí byť aktuálna. Aj preto odporúčame aby sa na túto prácu zhromaždila skupina ľudí a rozdelila si ju. Dobrým spôsobom ako začať, je spýtať sa v emailovej konferencii Používateľov Debianu na svoj jazyk.
Centrálne štatistiky prekladu Debianu
Spravujeme štatistiky prekladov, ktoré obsahujú údaje o preložených katalógoch správ v balíkoch Debianu.