Увага! Цей переклад дуже застарів, дивіться, будь ласка, оригінал.
Як ви можете допомогти
Проект Debian складається з добровольців і наші продукти розробляються виключно добровольцями. Ми займаємось постійним пошуком нових розробників, котрі володіють технічними знаннями, цікавляться вільним програмним забезпеченням та мають трохи вільного часу.
Якщо ви цього ще не зробили раніше, вам слід ознайомитись з більшістю сторінок веб-сайту для того, щоб краще зрозуміти чим ми займаємось. Особливу увагу слід приділити критеріям Debian щодо вільного програмного забезпечення та нашому суспільному договору.
Спілкування в нашому проекті відбувається переважно за допомогою списків розсилки. Якщо ви бажаєте отримати враження з приводу внутрішніх робіт в проекті Debian, ви, як мінімум, повинні підписатися на списки розсилки debian-devel-announce та debian-news. Обидва мають незначний обсяг трафіку та інформують про те, що відбувається в спільноті. Новини проекту Debian (DPN, Debian Project News; публікуються в debian-news) підводять підсумки останніх дискусій в списках розсилки та блогах, пов'язаних з Debian, вказують посилання до них. Як майбутній розробник, ви також повинні підписатися на список debian-mentors, відкритий форум, призначений для допомоги новим супроводжуючим (а також, хоча і в меншій мірі, новачкам проекту, які хотіли б допомогти з чимось іншим, крім супроводження пакунків). Інші цікаві списки розсилки — це debian-devel, debian-project, debian-mentors та багато інших. Щоб побачити повний список, перегляньте сторінку підпису на списки розсилки. (Для тих, хто бажає зменшити кількість листів, існують так звані „-digest“-розсилки, які доступні лише для читання і фактично є оглядовими для списків розсилки з високим трафіком. Заслуговує уваги і той факт, що ви можете переглядати листи в архівах списків розсилки за допомогою вашого веб-переглядача (browser).)
Власний внесок. Якщо ви бажаєте стати супроводжуючим пакунка, ви повинні переглянути наш список пакунків, що потребують доопрацювання або випуск яких очікується та знайти пакунки, яким потрібен супроводжуючий. Привласнення „осиротілого“ пакунка — це найкращий спосіб стати супроводжуючим, оскільки це не тільки допоможе Debian в збереженні подібних пакунків в гарному стані, але й дасть вам можливість вчитись у колишнього супроводжуючого.
Ви також можете зробити свій внесок через написання документації чи підтримку веб сайту, переклад (інтернаціоналізація та локалізація), рекламу, юридичну підтримку або інші ролі в спільноті Debian. На нашому сайті контролю якості наведено список інших можливостей.
Вам не потрібно бути офіційним розробником Debian, щоб займатися більшістю з цих задач. Існуючі розробники Debian, діючи в якості посередників, можуть посприяти включенню ваших здобутків до проекту. Загалом, найкраще, якщо ви знайдете розробника, котрий працює над проблемами в тій самій області, що й ви, та є зацікавленим в ваших надбаннях.
Крім цього, в рамках проекту Debian існує чимало команд, в яких розробники спільно працюють над загальними задачами. Будь-хто має змогу зробити свій внесок в командні надбання, незалежно від того, є він офіційним розробником, чи ні. Співпраця в команді — це чудова можливість набути досвіду перед початком Процесу Нового Супроводжуючого і одне з найкращих місць для пошуку спонсорів пакунків. Тож шукайте команду, яка займається цікавими для вас речами, та, не вагаючись, занурюйтесь в розробку.
Членство в проекті. Якщо ви вносили свій вклад на протязі деякого часу і впевнені щодо того, що ви належите до Debian, ви можете приєднатись до проекту на офіційних засадах. Це можна зробити, відіграючи одну з двох різних ролей:
- Супроводжуючий Debian (Debian Maintainer, DM): перший крок, ви матимете змогу завантажувати пакунки до архіву Debian самостійно, попередньо вас підтримає один з розробників Debian через процедуру спонсорства.
- Розробник Debian (Debian Developer, DD): повноцінне традиційне членство в проекті. Розробники можуть завантажувати будь-які пакунки та брати участь у виборах. Перед тим, як отримати можливість стати офіційним розробником необхідно перебувати в ролі супроводжуючого Debian на протязі не менш ніж шести місяців.
Незважаючи на те, що багато прав та обов'язків супроводжуючих та розробників Debian є однаковими, процеси набуття членства для цих ролей наразі є повністю відокремленими та незалежними. Детальніше про те, як отримати статус супроводжуючого, йдеться на wiki-сторінці супроводжуючого Debian. Про те, як стати офіційним розробником, можна дізнатись, завітавши до Куточка нового супроводжуючого.
Зверніть увагу, що на протязі значного часу в історії Debian, роль розробника була єдиною; роль супроводжуючого Debian з'явилась 5 серпня 2007 року. Це пояснює той факт, що доволі часто термін „супроводжуючий“ використовується в історичному контексті, де доречніше було б вжити термін „розробник“. Наприклад, процес набуття статусу розробника досі називається процесом „нового супроводжуючого Debian“.
Незалежно від обраної вами ролі, ви повинні ознайомитись зі стандартними процедурами Debian, тому перед подачею заявки рекомендується прочитати Правила Debian та Довідник розробника.
Окрім великої кількості розробників, Debian також потребує фінансових пожертвувань та можливості використання комп'ютерів для розробки та спілкування. Крім цього, є багато речей в яких ви можете допомогти Debian, таких як тестування, документація, перенесення. Ми постійно шукаємо можливості відкрити дзеркала в деяких частинах світу.